kocaeli, avukat, izmit, KORKUT HUKUK BÜROSU
2016 © Copyright korkut.av.tr
“Adalet, kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner.”
Öncelikle şiddet gördüğünüz için asla utanmayın ve sessiz kalmayın. Vakit kaybetmeksizin bir polis merkezine ya da bulunduğunuz yer Jandarma bölgesinde kalıyor ise Jandarma Karakoluna ulaşın. Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyor iseniz en yakın sağlık kuruluşuna giderek şiddet gördüğünüzü dile getirin ve hastane polisinin devreye girmesini sağlayın.
Ayrıca Cumhuriyet Savcılığına giderek de şikayetçi olabilirsiniz. Evden çıkarken eğer alabiliyorsanız yanınıza nüfus cüzdanınızı ve şiddete uğradığınıza kanıt olabilecek tüm eşyaları (doktor raporu,mektup,kesici alet vb) alın. Eğer   evden   çıkamayacak   durumdaysanız   Alo 155   Polis   İmdat,   Alo   156   Jandarma   İmdat   ve Alo 183 ihbar hattını arayarak yardım isteyin.
Şikayetinizi    bildirdiğinizde    hiçkimsenin    sizi    eşinizle    barıştırmak    gibi    bir    görev    ve yetkisinin olmadığını, size uzlaşma ve arabuluculuk önerilemeyeceğini unutmayın . Fiziksel   şiddete   uğramış   iseniz   vakit   kaybetmeden   ve   vücudunuzdaki   izler   kaybolmadan mutlaka   bir   sağlık   kuruluşundan   rapor   alın,   kolluğa(Polis   ve   Jandarma)   bir   an   evvel   sağlık kuruluşuna sevkiniz konusunda ısrarcı olun. Şikayetiniz   hakkında   tutanak   tutulurken   yaşadıklarınızı   detaylı   olarak   anlatın,   tutanağı okuyun,   eksik   veya   hatalı   yerler   var   ise   onlar   düzeltildikten   sonra   imzalayın   ve   polis memuru tarafından imzalanmış bir nüshasını kendiniz için alın. Eğer    hayati    tehlikeniz    var    ve    kendinizi    güvende    hissetmiyor    iseniz    derhal    gerekli tedbirlerin alınmasını talep edin. Yalnız    olmadığınızı,    devletin    tüm    kurum    ve    kuruluşların    ve    sivil    toplum    örgütlerinin desteğinin arkanızda olduğunu bilin ve kendinizi güçlü hissedin. Son   olarak   şiddete   uğradığınızda   şikayetinizi   bildirebileceğiniz   yerler   aşağıda   liste   halinde sunulmuştur. – Polis Merkezleri, Jandarma Komutanlıkları – Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aile Mahkemeleri – Sağlık Kuruluşları – Valilik- Kaymakamlık – ALO 155 Polis İmdat – ALO 156 Jandarma İmdat – ALO 183 Danışma Hattı – Baroların Kadın Hakları Merkezleri – Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri – İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri – Belediyelerin Kadın Merkezleri – Kadın Sivil Toplum Kuruluşları BKZ: BOŞANMAK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?
Konfüçyüs

Eşimden şiddet görüyorum, ne yapmalıyım?

 
KORKUT HUKUK BÜROSU
“Adalet, kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner.”                                                           Konfüçyüs
Öncelikle    şiddet    gördüğünüz    için    asla    utanmayın    ve    sessiz    kalmayın.    Vakit kaybetmeksizin   bir   polis   merkezine   ya   da   bulunduğunuz   yer   Jandarma   bölgesinde kalıyor   ise   Jandarma   Karakoluna   ulaşın.   Tıbbi   müdahaleye   ihtiyaç   duyuyor   iseniz en   yakın   sağlık   kuruluşuna   giderek   şiddet   gördüğünüzü   dile   getirin   ve   hastane polisinin devreye girmesini sağlayın.
Şikayetinizi   bildirdiğinizde   hiçkimsenin   sizi   eşinizle   barıştırmak   gibi   bir   görev   ve yetkisinin olmadığını, size uzlaşma ve arabuluculuk önerilemeyeceğini unutmayın . Fiziksel     şiddete     uğramış     iseniz     vakit     kaybetmeden     ve     vücudunuzdaki     izler kaybolmadan     mutlaka     bir     sağlık     kuruluşundan     rapor     alın,     kolluğa(Polis     ve Jandarma) bir an evvel sağlık kuruluşuna sevkiniz konusunda ısrarcı olun. Şikayetiniz    hakkında    tutanak    tutulurken    yaşadıklarınızı    detaylı    olarak    anlatın, tutanağı    okuyun,    eksik    veya    hatalı    yerler    var    ise    onlar    düzeltildikten    sonra imzalayın ve polis memuru tarafından imzalanmış bir nüshasını kendiniz için alın. Eğer   hayati   tehlikeniz   var   ve   kendinizi   güvende   hissetmiyor   iseniz   derhal   gerekli tedbirlerin alınmasını talep edin. Yalnız   olmadığınızı,   devletin   tüm   kurum   ve   kuruluşları   ile   sivil   toplum   örgütlerinin desteklerini arkanızda olduğunu bilin ve kendinizi güçlü hissedin. Son   olarak   şiddete   uğradığınızda   şikayetinizi   bildirebileceğiniz   yerler   aşağıda   liste halinde sunulmuştur. – Polis Merkezleri, Jandarma Komutanlıkları – Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aile Mahkemeleri – Sağlık Kuruluşları – Valilik- Kaymakamlık – ALO 155 Polis İmdat – ALO 156 Jandarma İmdat – ALO 183 Danışma Hattı – Baroların Kadın Hakları Merkezleri – Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri – İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri – Belediyelerin Kadın Merkezleri – Kadın Sivil Toplum Kuruluşları BKZ: BOŞANMAK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?
Eşimden şiddet görüyorum, ne yapmalıyım?  
2016 © Copyright korkut.av.tr
Ayrıca     Cumhuriyet     Savcılığına     giderek     de şikayetçi    olabilirsiniz.    Evden    çıkarken    eğer alabiliyorsanız   yanınıza   nüfus   cüzdanınızı   ve şiddete    uğradığınıza    kanıt    olabilecek    tüm eşyaları   (doktor   raporu,mektup,kesici   alet   vb) alın.  
Eğer   evden   çıkamayacak   durumdaysanız   Alo 155   Polis   İmdat,   Alo   156   Jandarma   İmdat   ve Alo 183 ihbar hattını arayarak yardım isteyin.