kocaeli, avukat, izmit, KORKUT HUKUK BÜROSU
2016 © Copyright korkut.av.tr
“Adalet, kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner.”
kocaeli avukat
Konfüçyüs

NE YAPMALIYIM?

   Boşanmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Evliliğin beklendiği gibi gitmediği veya ortak hayatın eşler için artık çekilmez hale geldiği durumlarda taraflar boşanarak evliliklerini yasal olarak sonlandırmak isteyebilirler. Boşanma süreci ise oldukça yıpratıcı ve zor bir süreçtir. Bu noktada eşlerin boşanırken açacağı davalar farklı türlerde olacağından, boşanmanın en kısa süre sonuçlanması adına uzman bir boşanma avukatından destek alınması oldukça önemlidir… Devamı için tıklayınız. 

Şiddet görüyorum. Boşanmadan önce haklarım nelerdir?

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile kadına birçok hak tanınmıştır. Bu yazımızın konusu, boşanma gerçekleşmeksizin şiddet gören kadın hakkında hakim tarafından  alınabilecek koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında bilgi vermektir… Devamı için tıklayınız.

 İşçiyim, haklarım nelerdir?

4857 Sayılı İş Kanunu’ndaki tanımına göre “Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan kişi” işçidir. İş sözleşmesinin taraflarca akdedilmesi ile birlikte işçi-işveren ilişkisi kurulmuş olur ve her iki taraf için de hak ve yükümlülükler başlar. Bu yazımızın amacı genel haliyle işçi hakları konusunda bilgi vermektir. Devamı için tıklayınız.

Miras kaldı, ne yapmalıyım?

Miras ölen kişiden kalan tüm mal, hak, alacak ve borçların toplamıdır. Mirasın paylaşılması esnasında kimi hususlar mirasçılar arasında hukuki uyuşmazlık yaratabilmektedir. Uzman bir miras hukuku avukatı ile sürecin yürütülmesi miras paylaşımı esnasında yaşanabilecek maddi kayıpları önlemek … Devamı için tıklayınız.

 Eşimden şiddet görüyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle şiddet gördüğünüz için asla utanmayın ve sessiz kalmayın. Vakit kaybetmeksizin bir polis merkezine ya da bulunduğunuz yer Jandarma bölgesinde kalıyor ise Jandarma Karakoluna ulaşın. Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyor iseniz en yakın sağlık kuruluşuna giderek şiddet gördüğünüzü dile getin ve hastane polisinin devreye girmesini sağlayın … Devamı için tıklayınız.

Arabuluculuk sürecine avukatım ile katılmalı mıyım?

Arabuluculuk sürecine avukatınız ile katılmanız hak kayıplarınızın önüne geçecek, avukatınız sizi süreç içerisinde savunacak, talep edebileceğiniz miktarı hesaplayacak ve böylece hak ettiğinizden daha azıyla masadan ayrılmanıza engel olacaktır. … Devamı için tıklayınız.

Site yönetimi için hukuki destek

Yapının yönetimi, mülkiyet, ortak yerler, ortak giderlere katılma, maliklerin hak ve borçları konularında yasal düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiş, bu nedenle yasa koyucu 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Yasasını yürürlüğü koymuştur. Site ve apartman yönetimlerinin avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti alması atacakları hukuki adımları doğru atmaları konusunda oldukça önemlidir.  … Devamı için tıklayınız.

Yurtdışındayım, Türkiye’de boşanacağım, ne yapmalıyım?

Yurtdışında olsanız bile Avukatınız olması halinde Türkiye’ye gelmek ve duruşmaya katılmak zorunda değilsiniz. Avukatınız sizin adınıza hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davası için gerekli tüm işlemleri yürütecektir. Avukatınıza fotoğrafınızın bulunduğu boşanma vekaletnamenizi göndermeniz yeterlidir. … Devamı için tıklayınız.

Boşanıyorum, mallarımızı nasıl paylaşacağız?

Boşanma hukuki bir süreç olduğu kadar  ekonomik sonuçları da olan bir süreçtir. Boşanmanın en önemli ekonomik sonuçlarından biri de, tarafların evlilikte edindiği malların paylaşılmasıdır. … Devamı için tıklayınız.

Boşanıyorum, nafaka alabilir miyim?

Nafaka boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan eşin geçinebilmek için diğer eşten isteyebileceği süresiz ödemedir. İhtiyaç duyulması halinde sadece kadına değil, erkeğe de nafaka bağlanabilmektedir. Nafaka bağlanması ve nafakanın miktarının belirlenmesi konusunda eşlerin ekonomik şartları bağlayıcı olduğu gibi, eşlerin kusur durumları da bağlayıcı olmaktadır.… Devamı için tıklayınız.

Boşanıyorum, çocuğumun velayetini alabilir miyim?

Velayet küçüklerin bakım, gözetim ve korunmalarının sağlanabilmesi için anne ve/veya babanın sahip oldukları görev ve hakların bütünüdür. Eşler arasında ortak hayat sona ermiş yani ayrılık gerçekleşmişse Hakim müşterek çocuğun velayetini eşlerden birine verebilmektedir. … Devamı için tıklayınız.
KORKUT HUKUK BÜROSU
“Adalet, kutup yıldızı gibi yerinde durur ve geri kalan her şey onun etrafında döner.”                                                           Konfüçyüs

NE YAPMALIYIM?

2016 © Copyright korkut.av.tr

   Boşanmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Evliliğin beklendiği gibi gitmediği veya ortak hayatın eşler için artık çekilmez hale geldiği durumlarda taraflar boşanarak evliliklerini yasal olarak sonlandırmak isteyebilirler. Boşanma süreci ise oldukça yıpratıcı ve zor bir süreçtir. Bu noktada eşlerin boşanırken açacağı davalar farklı türlerde olacağından, boşanmanın en kısa süre sonuçlanması adına uzman bir boşanma avukatından destek alınması oldukça önemlidir…                    Devamı için tıklayınız. 

Şiddet görüyorum. Boşanmadan önce haklarım nelerdir?

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile kadına birçok hak tanınmıştır. Bu yazımızın konusu, boşanma gerçekleşmeksizin şiddet gören kadın hakkında hakim tarafından  alınabilecek koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında bilgi vermektir.                              … Devamı için tıklayınız.

 Eşimden şiddet görüyorum, ne yapmalıyım?

Öncelikle şiddet gördüğünüz için asla utanmayın ve sessiz kalmayın. Vakit kaybetmeksizin bir polis merkezine ya da bulunduğunuz yer Jandarma bölgesinde kalıyor ise Jandarma Karakoluna ulaşın. Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyor iseniz en yakın sağlık kuruluşuna giderek şiddet gördüğünüzü dile getin ve hastane polisinin devreye girmesini sağlayın                                 … Devamı için tıklayınız.

 İşçiyim, haklarım nelerdir?

4857 Sayılı İş Kanunu’ndaki tanımına göre “Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan kişi” işçidir. İş sözleşmesinin taraflarca akdedilmesi ile birlikte işçi- işveren ilişkisi kurulmuş olur ve her iki taraf için de hak ve yükümlülükler başlar. Bu yazımızın amacı genel haliyle işçi hakları konusunda bilgi vermektir.                        … Devamı için tıklayınız.

Miras kaldı, ne yapmalıyım?

Miras ölen kişiden kalan tüm mal, hak, alacak ve borçların toplamıdır. Mirasın paylaşılması esnasında kimi hususlar mirasçılar arasında hukuki uyuşmazlık yaratabilmektedir. Uzman bir miras hukuku avukatı ile sürecin yürütülmesi miras paylaşımı esnasında yaşanabilecek maddi kayıpları önlemek adına oldukça önemlidir.                        … Devamı için tıklayınız.

Site yönetimi hukuki destek

Yapının yönetimi, mülkiyet, ortak yerler, ortak giderlere katılma, maliklerin hak ve borçları konularında yasal düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiş, bu nedenle yasa koyucu 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Yasasını yürürlüğü koymuştur. Site ve apartman yönetimlerinin avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti alması atacakları hukuki adımları doğru atmaları konusunda oldukça önemlidir.             … Devamı için tıklayınız.

Yurtdışındayım, Türkiye’de boşanacağım ne yapmalıyım?

Yurtdışında olsanız bile Avukatınız olması halinde Türkiye’ye gelmek ve duruşmaya katılmak zorunda değilsiniz. Avukatınız sizin adınıza hem anlaşmalı hem de çekişmeli boşanma davası için gerekli tüm işlemleri yürütecektir. Avukatınıza fotoğrafınızın bulunduğu boşanma vekaletnamenizi göndermeniz yeterlidir. …        Devamı için tıklayınız.

Boşanıyorum, mallarımızı nasıl paylaşacağız?

Boşanma hukuki bir süreç olduğu kadar  ekonomik sonuçları da olan bir süreçtir. Boşanmanın en önemli ekonomik sonuçlarından biri de, tarafların evlilikte edindiği malların paylaşılmasıdır. …           Devamı için tıklayınız.

Boşanıyorum, nafaka alabilir miyim?

Nafaka boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan eşin geçinebilmek için diğer eşten isteyebileceği süresiz ödemedir. İhtiyaç duyulması halinde sadece kadına değil, erkeğe de nafaka bağlanabilmektedir. Nafaka bağlanması ve nafakanın miktarının belirlenmesi konusunda eşlerin ekonomik şartları bağlayıcı olduğu gibi, eşlerin kusur durumları da bağlayıcı olmaktadır.…         Devamı için tıklayınız.

Boşanıyorum, çocuğumun velayetini alabilir miyim?

Velayet küçüklerin bakım, gözetim ve korunmalarının sağlanabilmesi için anne ve/veya babanın sahip oldukları görev ve hakların bütünüdür. Eşler arasında ortak hayat sona ermiş yani ayrılık gerçekleşmişse Hakim müşterek çocuğun velayetini eşlerden birine verebilmektedir.                          … Devamı için tıklayınız.

Arabuluculuk sürecine avukatım ile katılmalı Mıyım?

Arabuluculuk sürecine avukatınız ile katılmanız hak kayıplarınızın önüne geçecek, avukatınız sizi süreç içerisinde savunacak, talep edebileceğiniz miktarı hesaplayacak ve böylece hak ettiğinizden daha azıyla masadan ayrılmanıza engel olacaktır.                    …    Devamı için tıklayınız.